Keď si to zhrnieme, mladí ľudia častokrát skončia vysokú školu v 26. roku svojho života. Dovtedy prakticky nemajú žiadny zárobok alebo iba malý príjem z vedľajších brigád. Takýto štandardný študent začne v najlepšom prípade ihneď po vysokej škole pracovať a po roku sa dostane na stabilný príjem, ktorý mu umožní zabezpečiť si vlastné bývanie. Pri dnešných cenách a platoch je takmer nemožné za rok či dva našetriť financie na vlastnú nehnuteľnosť. Mnoho ľudí si preto musí peniaze na svoje bývanie požičať od banky v podobe hypotéky.
Výhodou je, že hypotéky sú pre pracujúcich ľudí celkovo dostupné. Menší problém majú skôr živnostníci, ktorí preukážu nižšie čiastky príjmu, ako reálne zarábajú a môžu mať pri celkovej žiadanej sume hypotéky menšie problémy. Čo to znamená? Výška hypotéky, ktorú jednotlivec môže dostať je osemnásobok čistej ročnej mzdy. Preto, ak ako zamestnanec zarobíte mesačne v čistom 1000 €, ročne to predstavuje zárobok 12 000 €. Osemnásobok tejto vašej hodnoty je hodnota hypotéky, ktorú vám požičajú na vaše bývanie, aby ste boli schopný hypotéku riadne splácať.
V prípade živnostníkov však častokrát ide o manipulovanie s príjmami a mnoho živnostníkov či podnikateľov priznáva oveľa menšie príjmy ako v reáli zarobí. Je to najmä z dôvodu, že chcú platiť čo najnižšie odvody a dane. No v prípadoch ako branie hypotéky, materská dovolenka či dôchodok a maródka sa tieto znížené príjmy veľmi často ukážu ako negatívny vplyv. Živnostníci a podnikatelia tak častokrát prídu o možnosť získať vysokú hypotéku. Preto sa veľmi často stáva, že živnostníci a podnikatelia nedostanú celú sumu hypotéky, ktorú na kúpu domu či bytu potrebujú. Samozrejme sú aj ďalšie možnosti, kde si môžete na nehnuteľnosť požičať, no musíte počítať s oveľa vyšším úrokom a takisto idete do väčšieho rizika.